PDA

View Full Version : Low cost bulking?



Get Strong
10-02-2007, 12:20 PM
I would like to bulk up to 220-230, but I am in college right now and the money just isnt there like it used to be, so I am asking for some good high protein high calorie foods that are within a reasonable price range for me.

I already buy craploads of turkey burgers, tuna and peanut butter.

sharkall2003
10-02-2007, 12:27 PM
Oatmeal, pasta, white/brown rice, frozen chicken breasts, and whey protein in ten pound bags. That's about all i purchase every week, month, whatever.

Unreal
10-02-2007, 12:41 PM
Hit up a Costco or sams club and buy in bulk. Chicken, oats, rice, olive oil, peanut butter, protein, tuna, etc. Tons of cheap easy calories.

mikey4402
10-02-2007, 12:42 PM
Oatmeal, pasta, white/brown rice, frozen chicken breasts, and whey protein in ten pound bags. That's about all i purchase every week, month, whatever.

add Tuna and eggs to that list

Get Strong
10-02-2007, 12:43 PM
Oatmeal, pasta, white/brown rice, frozen chicken breasts, and whey protein in ten pound bags. That's about all i purchase every week, month, whatever.

Roughly how much does that cost.

Unreal
10-02-2007, 12:49 PM
Are you joking?

$50000 dollards. Of course it depends on how much you buy of each thing. The only one that can answer cost is you. Go price the stuff out and see how much of it you need.

I spend maybe $110-120 a month for all my food I buy.

sharkall2003
10-02-2007, 01:32 PM
Oatmeal: sale 1 dollar for 28 servings
Rice: 2 dollars for 9 servings in a box
Frozen Chicken: 2 dollars per pound or so.
Whey: 80 dollars for ten pounds

I spend 30 dollars or so each week on food.

Herandi
10-02-2007, 01:36 PM
yeah make sure to add a couple of table spoons of olive oil to your shakes, cheap and easy bulking right there...

sharkall2003
10-02-2007, 01:49 PM
If you want the fats for test levels, especially saturated, pick up some 85/15 beef or leaner. It's probably the least expensive food you can get for protein, cals and fats.

SpecialK
10-02-2007, 02:04 PM
If you want the fats for test levels, especially saturated, pick up some 85/15 beef or leaner. It's probably the least expensive food you can get for protein, cals and fats.

Tuna is the absolute cheapest protein source in terms of grams of protein/$, although there is the whole mercury concern.

Whey protein is the second cheapest source - at least if you buy ON.

Also your macros will have a large impact on how much money you will spend on food each week. Protein is much more expensive per gram than either fat or carbs, even if you eat healthy.

I originally aimed for 40/40/20 P/C/F (yes I know percentages aren't the ideal way to look at it, but if I am bulking, then it really doesn't matter how I choose to break the numbers down, because I will be hitting the minimums in either case), although with whey protein prices being so high lately, I have dropped my protein intake and made up the difference with carbs.

sharkall2003
10-02-2007, 02:08 PM
I never said for just protein. Tuna here is over 3 cents per gram. I can get whey for under 3 cents per gram. Whey is cheaper.

Beef, however, has other calories like fat, that should be put into perspective. Not just that, but they're whole foods. Not everyone wants to eat that plain.

Get Strong
10-02-2007, 02:10 PM
Tuna is the absolute cheapest protein source in terms of grams of protein/$, although there is the whole mercury concern.

Whey protein is the second cheapest source - at least if you buy ON.

Also your macros will have a large impact on how much money you will spend on food each week. Protein is much more expensive per gram than either fat or carbs, even if you eat healthy.

I originally aimed for 40/40/20 P/C/F (yes I know percentages aren't the ideal way to look at it, but if I am bulking, then it really doesn't matter how I choose to break the numbers down, because I will be hitting the minimums in either case), although with whey protein prices being so high lately, I have dropped my protein intake and made up the difference with carbs.

Yeah whey protein isnt cheap. I actually use cassein protein more than whey.

sharkall2003
10-02-2007, 02:14 PM
Yeah whey protein isnt cheap. I actually use cassein protein more than whey.

In terms of calories, most of the foods I provided are best bang for the buck. As far as protein only, some of the foods SpecialK added are the cheapest. I like to actually have fat and some carbs in my diet. That's why I added beef. Beef is amazing to eat and you'll be shooting rockets when you eat a pound of beef a day. When I went extremely low fat with moderate carbs I couldn't even think of sex. It was so terrible. I upped my fats to a consider amount (80 grams a day) and I'm feeling much better.

sharkall2003
10-02-2007, 02:30 PM
Some extras you might want for taste: jelly (goes well with any kind of toast and oatmeal), brown sugar (oatmeal), ketchup, mustard, and some spices for the chicken. I don't use spices because of the salt. I also don't use ketchup often because of hfcs. I use lots of mustard, though. I use a little brown sugar, usually a tablespoon per serving of oatmeal. I use jelly as I feel fit.

sharkall2003
10-02-2007, 02:44 PM
I would like to bulk up to 220-230, but I am in college right now and the money just isnt there like it used to be, so I am asking for some good high protein high calorie foods that are within a reasonable price range for me.

I already buy craploads of turkey burgers, tuna and peanut butter.

I'd go to a costco or Sam's Club if you have one in the area. They're the stores to hit up.

DoUgL@S
10-02-2007, 02:58 PM
Boneless skinless chicken thighs $1.99/lb @ Costco. Normally 5-6 lbs/pack. 2667-3200 cals 350-420g P and 142-170g F total for $10-$12. Not too bad.

Slim Schaedle
10-02-2007, 04:08 PM
I would like to bulk up to 220-230, but I am in college right now and the money just isnt there like it used to be, so I am asking for some good high protein high calorie foods that are within a reasonable price range for me.

I already buy craploads of turkey burgers, tuna and peanut butter.

Didn't you just post 2 threads in the anabolic forum?


I would highly suggest nailing down every dietary issue (and at the very least, how much you are spending/can spend) before pursuing any sort of anabolic.

Get Strong
10-02-2007, 04:52 PM
Didn't you just post 2 threads in the anabolic forum?


I would highly suggest nailing down every dietary issue (and at the very least, how much you are spending/can spend) before pursuing any sort of anabolic.

I am going to school to be a physical fitness specialist and am not even thinking about steroids right now because I will know more about it after i get out of school (that and I also cant afford it right now) but i still like to get a little hands on insight about them from people with a little more experience.

Notorious
10-02-2007, 05:05 PM
I get my whey from Target, they have 2lbs (30 servings) for about $13.

Stumprrp
10-02-2007, 05:22 PM
get some beef eggs and cheese in here! cheap and the best for bulking.

sharkall2003
10-02-2007, 05:55 PM
get some beef eggs and cheese in here! cheap and the best for bulking.

AKA, heart attack.

ray34iyf
10-02-2007, 07:11 PM
I like Stump's style. Eating doesn't have to be so damn boring. Chicken breast+rice and milk at every meal doesn't somehow make you gain gobs more muscle than someone who ate sensibly and indulged every once in a while.

Con
10-02-2007, 07:13 PM
Im on a miantenance thing, and almost daily I enjoy a piece of junk food. Hasnt hindered me from staying exactly the same.

Cheap foods, but disregarding actually liking to eat food:

Olive Oil
Oats, rice
Bulk Protein

Stumprrp
10-03-2007, 10:09 AM
lol allen, heart attack? healthy fats? man up fool and eat like a man!

ill take a lean filet with a sweet potato and a huge glass of milk before chicken with brown rice and water =P

sharkall2003
10-03-2007, 01:53 PM
lol allen, heart attack? healthy fats? man up fool and eat like a man!

ill take a lean filet with a sweet potato and a huge glass of milk before chicken with brown rice and water =P

That's not exactly what you said. Cheese, beef, and eggs.

smalls
10-03-2007, 05:15 PM
I like Stump's style. Eating doesn't have to be so damn boring. Chicken breast+rice and milk at every meal doesn't somehow make you gain gobs more muscle than someone who ate sensibly and indulged every once in a while.

The thread is about cheap bulking, which is why chicken, rice, and oatmeal are going to be at the top of the list. Most things that make a meal better, or "indulgent" are usually going to cost more.

Stumprrp
10-04-2007, 10:05 AM
when you buy ground beef in bulk, its really cheap, 3 dollars a pound? eggs are like 1.29 a dozen, and some cheese/milk arent that expensive either.

ray34iyf
10-04-2007, 11:12 AM
Yeah man. Buy a few boxes of velveeta(sp?) mac and cheese and mix it up with some ground beef or something. Taaaasty...and cheap too.

smalls
10-05-2007, 02:32 AM
Velveeta is the most disgusting product this country has produced. Vile.

ray34iyf
10-05-2007, 01:02 PM
Mmm....just got back from having a big ole plate of velveeta mac and cheese from the cafeteria. Good stuff.

Stumprrp
10-05-2007, 01:05 PM
i agree, that stuff is incredible, a daily serving when me and the friends were at the beach house this summer.

nhlfan
10-05-2007, 01:13 PM
Velveeta is the most disgusting product this country has produced. Vile.

+1 ha. It makes me sick.

smalls
10-05-2007, 03:22 PM
It's not even real food. If your willing to eat absolute **** in order to attain cheap calories why not just drink kyro syrup, lard? I dont get it.