PDA

View Full Version : Question about food buying



torch1980
03-11-2011, 05:39 AM
Im currently on ssi so Im on a tight budget, (I can only spend 100 dollars on food per month due to other bills) I do drink a creatine supplement drink before I lift weights but what else should I get or what should I eat? Thanks

f=ma
03-11-2011, 05:56 AM
http://www.wannabebig.com/forums/showthread.php?46565-what-a-bodybuilder-eats...

8 threads down. $100/mo will be tough, lifting can be an expensive hobby

ThomasG
03-11-2011, 06:22 AM
100mo wont cut it. Some month's I spend 600/mo. And I rarely eat out, I could easily double that if I ate out.

mchicia1
03-11-2011, 08:28 AM
100mo wont cut it. Some month's I spend 600/mo. And I rarely eat out, I could easily double that if I ate out.

600 a month on what? I rarely eat out and eat around 4000 cals a day, but I am spending half that. Do you buy a lot of steaks? Maybe thats why.

OP, if you can only spend 100 a month...

Cheap things for gaining mass are:

10 lb chicken breast bags from costco..I think they are like 15 or 20 bucks. Should last a couple of weeks.
85/15 ground beef is about $3.50 for a pound.
Peanut Butter
Brown rice

100 a month is going to be tough though...you basically can't use a protein supplement. I would just pound down PB and J';s all day and have ground beef on training days for dinner and chicken on the off days.

RichMcGuire
03-11-2011, 09:17 AM
Guess you'll have to buy in bulk.

100 bucks a month on food is low for anyone just trying not to starve.

RichMcGuire
03-11-2011, 09:18 AM
10 lb chicken breast bags from costco..I think they are like 15 or 20 bucks. Should last a couple of weeks.
85/15 ground beef is about $3.50 for a pound.
Peanut Butter
Brown rice

100 a month is going to be tough though...you basically can't use a protein supplement. I would just pound down PB and J';s all day and have ground beef on training days for dinner and chicken on the off days.

I like this advice. Pretty damn helpful.

torch1980
03-11-2011, 09:27 AM
thanks everyone:)

Cards
03-11-2011, 06:20 PM
i spend $50 a week, but if you're really trying to be tight with food.

Bologna - Half a LB = $1.50
Loaf of generic Bread: $0.99
Generic Pasta/Rice: $0.99
CAN of tomato sauce: $0.99
Bag of Spinach: $2.50
6lbs of chicken - 1.99 a lb = $12
2lb of Tilapia: $9.00

That's about 27 dollars - Theres about 8 pieces of tilapia in a bag and 6 lbs of chicken should last you a week.

Learn to cook rice, pasta. Cook your chicken in the canned tomato sauce for flavor. Make extra dinner for lunch the following days. Make a sandwich for breakfast.

I only drink water and coffee, but i'm also lactose intolerant.

Bond
03-15-2011, 06:02 AM
Food buying is a not easy job. When your budget is tight specially it becomes a question for you that how to purchase in a low budget. And it is also important to purchase the fresh items and i have good experience in purchasing home use items but in low budget it becomes a question for and as concerned to purchase a wise person cannot be deceived!

nejar462
03-15-2011, 07:58 AM
Don't go for meat generally, it is expensive.

Build your diet around Dairy, Peanuts, Eggs, rice, bread, and beans. $100 month imho is doable. Get your sat fat from whole dairy products, don't get 2% or skim. Don't throw out egg yolks, use the whole egg. Peanuts are good too. Shoot for a 30% protein, 50% carb, 20% fat diet.

This is not ideal because you're lacking fruits and veggies but honestly $100 a month is really low, you might want to take another look at your budget and see if you can't get some more cash in for good food.

You could make a giant batch of rice, beans, and cooked eggs every weekend. That could be your breakfast and lunch throughout the week. For Dinner, peanut butter and bread is fine. Take every meal with a glass of whole milk. I think you could do this for $25 a week depending on where you live, and the prep time is minimal.

nejar462
03-22-2011, 11:26 AM
Ok I tried to see what I could do with $25 bucks at my local shoprite. I live in NJ where groceries are super expensive but I did pretty good.

2 gallons of milk 3.79 each, 7.58
2 cartons of 30 eggs, 4.24 each, 8.48
4 packages of 16 oz of dry lentil beans, 0.99 each, 3.96
4 packages of 32 oz of brown rice, 1.49 each, 5.96

4.5 cups of milk a day, 657 calories, 35 g of protein
8.5 eggs a day, 765 calories, 53.55 g of protein
about 8 cups of beans a day, 595 calories, 68 grams of protein
over 3 cups of brown rice a day, 1875 calories, 37.5 grams of protein.

For $25 a week you will get 194.05 g of protein, 3892 calories. If you want more protein with less calories switch out some of the rice for beans. This is from one of the most expensive parts in the country to buy food. The diet is actually even sort of balanced. If you eliminate brown rice totally and replace it with beans you get the following: 2909.5 calories, 258.55 g protein.

You can make the eggs, beans, and rice once a week. Also, I'd drop the creatine supplement as considering how tight your food budget is that money is better spent on diversifying your diet...