PDA

View Full Version : cheapest way to get lots of protien



maktub
07-22-2002, 04:41 PM
the toughest part of working is the diet, duh. But its not eating the right stuff its paying for everything! So i never get 1g of protien per pound just because Im a cheap bastard. (im really just trying to do the best with the money I have)

Right now I am basically spending:

$25 for regular powerbars (i dont eat for protien but I like em)
$65 for myoplex protien shakes

Thats $90 right there and that doesnt include steak, chicken, milk, tuna, eggs etc, etc which probably comes out to $300 a month and IM STILL NOT GETTING 160g of protien a day.

So how do you all afford to eat what you are suppose to!?

I was looking at the protienfactory.com and thinking bout adding like a scoop of protien with all the food I eat. But that probably adds another $50 ...

syntekz
07-22-2002, 04:46 PM
Just try a cheaper brand of protein. I was getting 5 lbs of Optimum protein for $30 bucks. That stuff seemed to last forever...

Davy
07-23-2002, 12:43 AM
I know what your meaning marktub.

Have the same problem , just bought a house and stuff , and this is the time i have to watch my expenses.

Although i think chickenbreast is the most cheap source , its like 24gr proteine / 100gr.
And we pay here +- €4 for 400gr , eating 200gr chicken breast is a good start.
The rest of the proteine i get from a wey shake , milk yoghurt and the regular food.

Dont worry , you'll get enough.

syntekz
07-23-2002, 06:07 AM
Eggs are a cheap source as well.

Davy
07-23-2002, 06:12 AM
Yeah , but you got to eat alot of it the get high amounts of proteine.

Not easy to eat like 10-20 eggwhites a day , and with so many its gonna taste like **** i think.

stantheman
07-23-2002, 07:04 AM
milk

BennettBoy
07-23-2002, 07:22 AM
I agree with syntekz. Optimum Protein (pure whey or their MRP) is very cheap and the 5 lb. tub seems to last me 2.5-3 weeks doing 2 shakes a day.

Good point overall though.....and that is why I do not supplement with anything anymore but protein. Personally, I can't say with 100% certainty anything else really helps (other than multivitamins of course) as I never seem to lose one drop of muscle if I don't take creatine or glutamine. I don't mess with any other supplements anyway.

nightop
07-23-2002, 06:28 PM
www.allsportsnutrition.com has a 10 pound bag of optimum nutrition protein for 50 dollars after taxes and shipping....

as far as real food goes... buy lots of tuna by the can and lots of milk....

also> www.proteinfactory.com has an AWESOME system where they will custom mix any powder for you you want... i buy almost everything from there, and they are rock bottom cheap.

prof
07-24-2002, 07:27 AM
cans of tuna 28p for 180g can't get much cheaper than that, save the expensive whey stuff for just after training, eat cheap real food the rest of the time.

syntekz
07-24-2002, 07:42 AM
Tuna. Good source of protein as well as being cheap.

I've found cans of Tuna with oil to be the cheapest, I was paying about 33 cents a piece.

Davy
07-24-2002, 07:48 AM
Cant get tuna down my troath , i have to puke when they make me eat it.

So i have the disadvantage that i have to pay more money for my proteins :(

Stray
07-24-2002, 08:34 AM
another vote for tuna

Relentless
07-24-2002, 08:56 AM
if y'all really want to calculate the cheapest protein, you need to figure out what your cost per gram of protein is, based on the sources:

Example:
Currently, I am purchasing 4 kilo tubs of Elite Mega Mass whey from GNC (maybe not the best brand/etc, but this is just an example, so shaddup!).

Anyway, with my Gold Card and buy1-get-1-half-price GNC deal, this means I get 8 kilos of whey powder for ~$75 USD.

Based on the nutrition information, 31.9% of each serving is protein, therefore for $75, I'm getting ~2550 grams of protein, at a per-gram cost of about 2.95 cents per gram.

Now if we take chicken breasts, which I see are on sale at my local supermarket for about $3/US per kg, and my food chart says that translates into about 313g of protein per 1kg of chicken, and at that price, we're talking about slightly less than 1 cent per gram for protein. So about 1/3 the price of my protein shake.

I could do the same thing for tuna, but I leave that up to someone else; I've shown you the way, now you can figger it out for yourselves. :)

Bruise Brubaker
07-24-2002, 10:17 AM
Where I leave (Québec, Canada) Tuna --> ~3,8¢ cents, so for me it's a very expensive source of protein.

I can't really afford having 180 grams of protein a day (my weight)...

I don't calculate everything but my protein intake is probably around ~120 grams. But some days it's less than that...

The cheapest source here are bags of 200g of soybeans for 2,30$CAN, which contains 75g of protein, but it contains a lot of (good) fat (55g). That's ~3¢CAN per gram.

I'm only seriously lifting (more than once a week) since a few days, I'll see if I can find some adjustments to my diet.

Raven Blade
07-24-2002, 12:44 PM
Magnus,
$3.80 for a can of tuna.. holy crapollla.. I pay 79 cents a can here in Alberta. Go to some wholesale place and see if you can't get it for way cheaper.... that just seems unreal. I am sitting here eating 2 cans of tuna mixed in with brown rice for 60g of protien for $1.58.

David
07-24-2002, 02:03 PM
Sweet Jesus, kid, take it easy.

here's what i do for my meals (this is just for the protein examples)

meal 1 chicken breast + 3 eggs whites
meal 2 chicken breast + 3 eggs whites
meal 3 chicken breast + 3 eggs whites
meal 4 can of tuna + 3 eggs whites
meal 5 can of tuna + 3 eggs whites
meal 6 can of tuna + 3 eggs whites

that right there is like over 300g protein, figure in the milk and cottage cheese protein, maybe adds another 25g protein, and that's not even including protein powders.

Bruise Brubaker
07-24-2002, 10:52 PM
$3.80 for a can of tuna.. holy crapollla.. I pay 79 cents a can here in Alberta. Go to some wholesale place and see if you can't get it for way cheaper.... that just seems unreal. I am sitting here eating 2 cans of tuna mixed in with brown rice for 60g of protien for $1.58.


Huh ? I meant 3,8¢ cents per gram of protein, and there's about 26g of tuna per 120 grams (1 can). For a total of 1$. That's still more than 79¢ though.

Btw, does anyone know why tuna companies "love" dolphins ?

maktub
07-24-2002, 11:40 PM
i think its because they use dolphin safe nets or whatever so they dont catch them and kill them while netting tuna.

zillamonster
07-25-2002, 09:47 AM
Steal and Eat the neighbors Chickens!

GuitarPlayer
07-25-2002, 10:04 AM
protein powders, dry soybeans, textured vegetable protein

Relentless
07-25-2002, 10:09 AM
Originally posted by maktub
i think its because they use dolphin safe nets or whatever so they dont catch them and kill them while netting tuna.

nah, they love 'em because Dolphins are high in protein and actually improve the quality of the tuna they get processed with.

Raven Blade
07-25-2002, 04:31 PM
3.8 cents not 3,8.... or do you use commas out there instead?

Nights
07-25-2002, 04:38 PM
Tuna in a can. You can't get much cheaper then a dollar for almost 50g.

mr. furious
07-25-2002, 06:44 PM
If you don't like tuna so much, you can fry up some pink salmon patties in light oil. The cans are cheap and there's about 90 grams of protein in each can...plus add two eggs and some crushed up saltines to make the patties. The eggs add even more protein and it's yummie!

GIS
07-28-2002, 02:01 AM
Mmmmm..... Dolphin..... :drooling:

Totality
07-28-2002, 03:43 PM
How much protein is there in milk exactly?

GIS
07-28-2002, 05:15 PM
I get fat free milk because I drink so much of it, and it has 9g and 90 calories in 1 cup.

Might be more protein for milk with more fat (not sure), and it will certainly have more calories.

body
07-29-2002, 01:40 PM
milk is low in protein.
But i drink up to 6 pints of milk a day. so that can be 100 grams of protein. while 150 grams of carbs.

milk is easy to comusme lots of. 6 pints of steak would be like 3kg or like 10 hlaf pounders. that would be quite filling.

cheap cources of protein.

egg, tuna, milk, pea nuts, corned beef, turkey mince, liver, kidney, heart.

the_warior
07-29-2002, 10:10 PM
I suggest u soya bean it contains 51grams of protein per serving.

GIS
07-29-2002, 11:43 PM
Best way to get protein:

Buy a cow calf, raise it, and suck on the udder 24/7. Any leftovers and you can make your own whey. :thumbup:

WillyTheGreat
07-30-2002, 03:10 AM
I was wondering the same thing when I first started...

I wish tuna didn't smell so bad when you first open the can, lol. Cuz frankly, I get the same smell when I open up a can of dog food when it's mealtime for my doggie.

Anyway...do tuna and mayonaise and it improves the taste greatly.