PDA

View Full Version : How much does your diet cost you?



ADebar
05-14-2003, 08:18 AM
I'm about to start eating properly with a high calorie diet and would like to know what most of you people spend per week or per month. I want to compare it to what I spend eating out. Thanks.

GhettoSmurf
05-14-2003, 08:24 AM
it all depends. if you are on a high-calorie diet, then try to eat some calorie dense things, like natty peanut butter, and other good fats. you can also find a lot of cheap foods as well. eggs, tuna, both very cheap. also, if you buy foods in bulk, like at Sams' Club you can save quite a bit of money.

bradley
05-14-2003, 08:38 AM
I am guessing that my average whole food meal might cost about $2.00 as compared to eating out it would cost me anwhere from $5.00 and up, depending on type of restuaraunt, food I ordered, etc. Not to mention the fact that you never really know exactly what you are getting when you order out, calorie wise that is.

Manveet
05-14-2003, 10:31 AM
I have no clue, since my parents do the shopping and buy a lot of stuff that I personally do not eat.

However, the stuff that I do buy is cheap. Oats are .26cents per pound here in canada, yams are usually .69 but sometimes .39 cents per pound. Tuna is usually .80 cents to 1.00$ per can. A big box of frozen chicken breasts costs about 30$ Extra lean ground beef costs about 4$ per half a kilogram. Milk is 3-4$ per gallon. Eggs are about 2-3$ per dozen. Natty pb is about .49cents per pound I believe, at least I think it's measured per pound. Overall it would be pretty cheap.

Wikked1
05-14-2003, 10:56 AM
I'd bet with the additional protein goodies I consume $5.00 a day and that does not include real food which is roughly $35.00 a week....and I eat a clean ,well balanced diet.....BUT it's the protein powders,shakes & bars that cost a bundle (even by the BOX which is the ONLY way to buy).....a decent protein bar is gonna be about $2.00 a piece when you buy a box (12) and MRPs & Shakes are $1.50 & Protein powder depends on what you buy........I'll spend a little more on the powder to get a good tasting brand cause if I can't stand the taste I'm not going to eat it. And I'm @ 2800 ~ 3000 cals/day on workout days (5) and 2000~2300 non workout days.....that's a cutting caloric requirement.....such is life when your metabolism is quick.

heathj
05-14-2003, 11:56 AM
My protein bars are $20 for 24 bars...just look around.

Manveet
05-14-2003, 02:07 PM
Originally posted by heathj
My protein bars are $20 for 24 bars...just look around.

the quality has to be good to though. No excess carbs or sugar.

SoulOfKoRea
05-14-2003, 04:44 PM
my low calorie diet(around 2000 cals a day) costs about 50-100 a week

ww bread
natty peanut butter
almonds
peanuts
fruit
chicken breasts
beef products
lettuce
celery
various dressings(balsaimic vinegar/italian)
OJ
skim milk
and about $2 worth of protein a week

Ironman8
05-14-2003, 05:32 PM
At the market: about $20 per week

At school: about $30 per week

heathj
05-14-2003, 06:07 PM
Originally posted by Manveet


the quality has to be good to though. No excess carbs or sugar.

You think I'd buy sh*t?

8g fat
31g protein
20g carbs (8g sugar alcohols)

I'd say that's pretty damn good for 83 cents per bar.

Behemoth
05-15-2003, 04:59 PM
How about a name and where you got them heath?

Footballguy
05-15-2003, 08:16 PM
$57 for a 2 month supply of hydroxycut w/ ephedra....Good stuff
-FBG