PDA

View Full Version : How much do you guys spend on food per day while bulking?



poohat
03-24-2004, 05:46 PM
Just curious :p

I've never eaten anything close to 3500 calories a day before, and I'm wondering how much its going to cost when I start bulking (poor student and alll that). Currently I only spend around $6-7 on average.

Anthony
03-24-2004, 05:56 PM
Usually $15-20 when I go as high as 5000 cals. I'm in maintenance mode for the moment and I'm spending about $13-15.

Jasonl
03-24-2004, 06:32 PM
$15-20 sounds about right for me, too. I forgot how spendy bulking can be. I guess that's one of the few good things about cutting.

poohat
03-24-2004, 06:35 PM
Woah, thats a lot. What does most of it go on? I was thinking that if I were deliberately buying 'cheap' foods (rice/oats/pasta/tuna/whey) rather than lots of expensive stuff like chicken, it would be possible to get around 4000 decent calories for ~$10. Is this wildly inaccurate?

Anthony
03-24-2004, 06:52 PM
I guess anything is possible, bulking doesn't have to be expensive. But I like to enjoy my bulking. :D Most of the money goes towards beef, milk, ice cream ... potatoes and veggies are pretty cheap. ;)

Cardinal
03-24-2004, 08:36 PM
If you can get by now at 6-7 bucks a day, no reason you can't continue that bulking. I am aiming for $5 a day but may end up running closer to 7 due to indulgences.

1/2 the cost is protein (~$90 per month minimum)

I go with BSL Milk protein isolate, cheap whey, soy isolate, tuna, and poultry/beef if on sale for $2 a pound. Cheapest deals are the milk isolate, soy and whey since they aren't direct meat.

I figured at 200 grams of protein a day, that is three bucks that I can't get around easily. Everything else save the veggies and fruit is cheap and you can buy them for thier micronutrient content rather than as a calorie source aiming for variety over quantity.

Bulking is usually cheaper than cutting for me since diet foods are expensive and I have an unending appetite.

-Cardinal

prof
03-25-2004, 02:56 AM
tuna is very cheap, whey etc is pretty expensive by comparison

Musmar
03-26-2004, 03:53 PM
I'd have to say about $150 a week, given that bulking leads to more than a few cheat meals per week!!

Killa Kurt
03-27-2004, 05:48 PM
If i didn't have food at home, i would spend roughly 100$ a day on food. Not counting protein bars and shakes.

smalls
03-28-2004, 03:36 PM
On my last bulk I was eating 5400 cals and over 400g of protein. I would say it averaged at about 10-12 dollars. I'm currently cutting and probably get by most days on less than 4 dollars a day. (quit my ghetto ass job)