PDA

View Full Version : Who drinks crystal light?



Garza
10-25-2001, 02:25 PM
I have been lately. I was wondering, what is your favorite flavor, and is crystal light addictive? It seems like it is for me.

syntekz
10-25-2001, 02:30 PM
Is that stuff sugar free?

Spiderman
10-25-2001, 02:38 PM
Well, if you consider using Maltodextrin as the main ingredient makin it sugar free, then I'd say yes it is. I don't drink it, b/c I know it has carbs in it, DESPITE the stupid label claim. :rolleyes:

Garza
10-25-2001, 02:40 PM
How can it have calories but no carbs or fat or protein? lol.

It probably only has like 9/10 carbs per serving.

w8lifter
10-25-2001, 03:07 PM
I drink it when I get sick of plain water, but I dilute it a lot, I find it too strong. My fav is the watermelon strawberry or something like that. Don't ever try the lime...yuck!

Scooby-Doo
10-25-2001, 03:19 PM
I havent had one of those in a long time, but I hate em! YUK

flake
10-25-2001, 05:05 PM
what's crystal light :confused:

Maki Riddington
10-25-2001, 07:05 PM
Originally posted by w8lifter
I drink it when I get sick of plain water, but I dilute it a lot, I find it too strong. My fav is the watermelon strawberry or something like that. Don't ever try the lime...yuck!

*** The loud mouth azz kicker and I both like the same flavor.:)

beercan
10-26-2001, 07:51 AM
The icrystal light ced tea works real well at staining your teeth.

Then all you'll need is for them to be crooked, and you can be yates for halloween LOL

Frankster
10-26-2001, 09:07 AM
I make my own christal light, they are so damn expensive. I buy cool aid envelopes and instead of using sugar, i use Splenda (low calorie sugar replacement) its delicious!

Alex.V
10-26-2001, 09:58 AM
lmao @ beercan

Wizard
10-26-2001, 10:24 AM
Originally posted by beercan
The icrystal light ced tea works real well at staining your teeth.

Then all you'll need is for them to be crooked, and you can be yates for halloween LOL :evillaugh

Garza
10-26-2001, 12:57 PM
Crystal light is expensive? Lets see, I think its about 4 dollars for a tube of them. Each tube makes 12 quarts, which is 3 gallons. So thats about 1.33 a gallon...damn that is kinda expensive considering I go thru 1.5 gallons a day. I'll have to try that alternative.