PDA

View Full Version : I think I'm gonna have to discontinue buying whey protein...



fixationdarknes
07-04-2005, 05:41 PM
...because my mom doesn't want to pay for it anymore and I don't have any money to pay for it, so are there any whole foods out there that can replace whey pre/post workout?

I can probably still buy dextrose because it's so cheap, but the whey is getting expensive. So, would it be okay to eat whole foods for a source of protein pre and post workout? And which ones?

ReelBigFish
07-04-2005, 05:48 PM
egg whites are great for pwo since they are relatively quick digesting and would be fine for pre-w.o depending on how soon you plan to work out. If it'll be a while, just have some chicken or whole eggs. Just add some fats to slow down the digestion if you won't be working out within 30 mins.

fixationdarknes
07-04-2005, 05:52 PM
Well, the problem with egg whites is that I'd still have to consume at least 7 or 8 before I get 20 g's of protein, which still isn't all that much.

Built
07-04-2005, 06:04 PM
I live on cottage cheese.

Whey really is the cheapest bang for your buck. Dunno what else to suggest.

Anthony
07-04-2005, 06:21 PM
Whole food is fine, but like built said, whey is the cheapest.

zimbo
07-04-2005, 06:27 PM
Skim Milk?

A 6.5-ounce can of tuna is relatively inexpensive.

--Steve

ryuage
07-04-2005, 07:10 PM
dont you get some kind of allowance?

fixationdarknes
07-04-2005, 07:16 PM
No, I don't. So, how much do you guys pay for whey and where do you get it from? I know I made a thread before asking where the cheapest whey is found online but I need cheaper. Anyone know the best places to buy whey and perhaps in bulk? It would be nice to get whey for 4 dollars a pound or cheaper. But I dunno if that's possible.

But actually, ryuage, I really need to ask for an allowance. All these years and my dad has always said: allowance is for spoiled kids. lol

HahnB
07-04-2005, 07:17 PM
Old ladys carry a lot of money these days.

tsungwei
07-04-2005, 07:48 PM
u are not being resourceful enough, u arent trying hard enough if you cant manage 25 bux every month, max.

fixationdarknes
07-04-2005, 07:54 PM
What do you mean not trying hard enough? I don't get any income. What am I supposed to do, materialize some cash?

Unreal
07-04-2005, 08:22 PM
Get a job. Mow lawns or something.

dissipate
07-04-2005, 08:42 PM
before i got some whey (only v. recently), i'd take some unsweetened soya milk with me to the gym.

EDIT: btw who pays for the whole foods? if it's your mom, maybe you can show her that her paying for whey is cheaper than other sources of protein?

shootermcgavin7
07-04-2005, 09:06 PM
Getting a can of chunk light tuna for 33 cents (and ~30g of protein) is certainly a cheap source, although you start eating multiple cans a day, 7 days a week, you may want to monitor your mercury levels. Plenty of threads on that topic, though.

fixationdarknes
07-04-2005, 09:12 PM
Thanks guys, I realize now that whey is a pretty cheap source of protein but the only way it's gonna work is if I get an allowance (working on it currently). And unreal, I have tried to get a job. I've applied at the Athletic Club (the only place around here that accepts 15 year olds for the summer I think) and everyone in my neighborhood has their own workers who do all the yardwork.

And shooter, tuna sounds good so I may try eating that a few times a week.

Canadian Crippler
07-04-2005, 09:32 PM
Don't waste your allowance on whey if your parents are willing to buy you whole foods. You can get your protein down through egg whites, chicken/turkey breasts, tuna and skim milk.

Unholy
07-04-2005, 10:39 PM
buy chicken in bulk at costco.

fixationdarknes
07-04-2005, 10:49 PM
CC, actually my mom had been starting to tell me: "You're eating me poor!" and she's referring to whole foods. lol

hoser813
07-04-2005, 11:42 PM
tuna is probably the best bang for the buck as far as protein goes, but really you shouldnt NEED protein powder for your pwo. Just adjust your diet and im sure your mom will help cover that.

ryuage
07-05-2005, 12:19 AM
i got about 15-20 lbs of whey i can sell ya.

ReelBigFish
07-05-2005, 12:31 AM
hey bro when I was 14 i had my 1st job washing dishes, Go to a little local place and walk in and ask if they are hiring. Just cause they don't advertise it, doesn't mean they're not.

ReelBigFish
07-05-2005, 12:33 AM
oh, and be happy they still buy your food. I haven't had that luxury for quite some time, and I'm only 17.

Unholy
07-05-2005, 07:16 AM
Yeah I have to agree and say try to spring for a job, There has to be some way you can mae as little as 20-40 bucks a week, that would take care of your protein needs and leave some cash for saving or extra spending.

YungLifter
07-05-2005, 07:41 AM
Yeah look for a job anywhere have your working papers ready so that theres no waiting. Im 17 and Im helping my parent pay off my surgery, pay for the gym I go to, I buy all my supplements, I barly have time to go hang out with my friends working two jobs, gym and all but you got to grow up sometime. If you cant get a job then ask you parents for something to do around the house for 5bucks. If you lived by me I would be able to hook you up with a job.

Unholy
07-05-2005, 07:46 AM
Yup, you cna do odd jobs for neighbors. That has never failed me.

Shao-LiN
07-05-2005, 05:30 PM
Eat something with protein in it. What do you have around the house? Chicken? Milk? Grats, protein.

fixationdarknes
07-05-2005, 08:30 PM
Thanks guys, you've inspired me to look harder for a job. Things that I can eat around the house: milk, pb, cottage cheese, sometimes tuna and beef jerkey. But whey is the fastest digesting protein, is it not? And I talked to my dad, looks like he might be working out some deal with me.

dissipate
07-05-2005, 09:46 PM
milk is fast digesting too... even though maybe not as fast as whey

fixationdarknes
07-05-2005, 09:52 PM
Alright thanks guys. Dissipate, are you really in Asia? I didn't know that.

Shao-LiN
07-05-2005, 09:53 PM
Yes, whey is a "fast digesting protein", but you said you won't be able to get anymore, so your alternatives are whatever you have access to. Do you NEED whey protein? No. It's nice to have, but you can easily get by with whole foods. You don't need supplements.

dissipate
07-05-2005, 09:55 PM
yes i am lol. did you think i put asia there for fun :P

fixationdarknes
07-05-2005, 09:55 PM
Alright, thanks guys. Lol, no I didn't think you put asia for fun, I just thought you might have been saying that you were born in asia or something. I'm half chinese (other half white), what you be dissipate?

dissipate
07-05-2005, 11:17 PM
total chinese hehe. do you speak mandarin or any of the dialects?

fixationdarknes
07-06-2005, 01:24 AM
I went to mandarin speaking school for 4 years, then I stopped, and forgot it all. Heh. It's a hard language to learn if you ask me. My mom knows Mandarin and Cantonese though.

YungLifter
07-06-2005, 05:23 AM
you don't always need the Fastest protein.

Unholy
07-06-2005, 07:17 AM
I suppose its for PWO

ppowell
07-06-2005, 09:26 AM
Anything is possible if you want it bad enough. Get resourceful. 2 jobs/week, $5 ea. you've got your whey.
Good luck, and don't let anything stop you.

Shao-LiN
07-06-2005, 05:44 PM
you don't always need the Fastest protein.

I don't think you ever NEED the fastest protein. It's just nice to have in certain cases. As I said, you can easily get by on whole foods alone. Supplements didn't always exist.

BG5150
07-06-2005, 05:53 PM
Soy-based pasta. I started a thread on this today. I'll let everyone know how it tastes. I found it on the internet for ~$1.50/bag. Each 2 oz. serving has 28 grams of protein. At six servings a bag, that's 168g of protein, which comes out to less than a penny per gram. About the same as tuna.

BG5150
07-06-2005, 05:57 PM
And how much whey were you taking a day? I got 5# of ON's whey for 26 bucks. 72 scoops or something. At three per day on workout days and two on off days (assuming working out 5 days, of course) it will last about a month. That's just six bucks a week or so.

Maybe you could say, hey, can I have an $8/week allowance? It doesn't sound like much to them, but it would pay for your whey.

fixationdarknes
07-06-2005, 05:59 PM
I was having 2 scoops of whey each day. But I was also buying it from a local store which costed like almost 15 bucks for 2 lbs (32 servings). I'm gonna try ordering it online because I've heard it's a lot cheaper.

BG5150
07-06-2005, 06:05 PM
bulk nutrition's got Optimum Nutrition's 100% whey 5# for 26 bucks. Throw in a couple bucks for shipping, and you're still getting a pound more for the same price.

And if your mom doesn't want to order online, you can call them (see the website).

Unholy
07-06-2005, 06:18 PM
Yeah hes got a point, or go to costo, its rediculously cheap there. much much cheaper than anywere online.

fixationdarknes
07-06-2005, 06:26 PM
Thanks. And I talked to my dad and he's like: "Okay."

Also, the 10-lb. bag is cheaper isn't it? Shouldn't I get that instead of the 5-lb. bag?

cordes
07-06-2005, 07:52 PM
I get my ON protein from Edge Nutrition here in town, and it is $48 total for a 10lb bag.

If mom and dad are getting down on you for eating them out of house and home, go to the store and look for loose change. Then pick up some oatmeal. It is .44/lb at my local Mijer which is the origional super walmart. Anywho you cant eat for much cheaper than that. ofcourse, I also drink table spoons of olive oil which I buy at costco in the 5L jugs.

I put myself through college for 7 years and still ate like a horse. YOu just have to be cheap, and eat to grow, not eat what you necessarily like. That is a bonus.

Shao-LiN
07-06-2005, 08:47 PM
Thanks. And I talked to my dad and he's like: "Okay."

Also, the 10-lb. bag is cheaper isn't it? Shouldn't I get that instead of the 5-lb. bag?

Depends on where you buy, but generally the bigger products will be a better value than the smaller.

fixationdarknes
07-06-2005, 09:13 PM
K thanks guys.

fixationdarknes
07-06-2005, 10:56 PM
I'm ordering my 10 lbs. of whey and 8 lbs. of dex from www.bulknutrition.com and noticed there is a place to input coupon codes. Where can I get coupons?

Shao-LiN
07-06-2005, 11:11 PM
From bulknutrition when they decide to give you one.

fixationdarknes
07-06-2005, 11:50 PM
Oh. So I can't just find a coupon on the site somewhere?

BG5150
07-06-2005, 11:52 PM
sorry. no. just gotta suck it up and pay the already-low prices.

what kinda whay are you buying?

fixationdarknes
07-07-2005, 08:56 AM
The ON 100% 10-lb. one. I'm ordering it today. Which flavor is the best?

YungLifter
07-07-2005, 09:03 AM
double rich choclate is really good imo I havn't tried the others

Unholy
07-07-2005, 09:11 AM
I dont htink they have double in the 10lb bag just regular chocolate, but its just fine, vanilla is also good, just stay away from strawberry ;)

BG5150
07-07-2005, 02:45 PM
just stay away from strawberry ;)

True, dat, yo!

Unreal
07-07-2005, 02:53 PM
Costco, $19.99 for 6lbs on 100% whey. Chocolate or Vanilla. Good stuff.

fixationdarknes
07-07-2005, 05:32 PM
Unreal, does Costco carry dextrose as well? And for how much?

Shao-LiN
07-07-2005, 07:02 PM
I dont htink they have double in the 10lb bag just regular chocolate, but its just fine, vanilla is also good, just stay away from strawberry ;)

Double rich chocolate is the only chocolate flavor that they have if I remember correctly.

JoeW
07-07-2005, 07:04 PM
Same problem as me mate, i need monnnneyyyyy

Unreal
07-07-2005, 07:33 PM
No idea on dextrose. Its not a supplement store, they just happen to have whey cheap.

Unholy
07-07-2005, 07:56 PM
Is it ON 100% whey or costco brand?

Unreal
07-07-2005, 08:20 PM
Its "prorated" brand.

Adam
07-07-2005, 09:08 PM
Fixation, Get your mom or dad to go to the wine store and get you some dextrose/corn sugar. Around $0.80 a lbs here
If you have a BulkBarn they should have dextrose

cordes
07-07-2005, 11:02 PM
Double rich chocolate is the only chocolate flavor that they have if I remember correctly.
All I buy is the 10lb. bags and it is double rich.

dissipate
07-08-2005, 09:51 AM
errr i mixed dbl rich choc with skim milk and felt like puking because it was way too rich! but maybe that's just me?

BG5150
07-08-2005, 09:54 AM
I'm drinking mine right now (ON double rich chocolate). I have 1 1/2 scoops and fill the shaker up to between the 16-20 oz mark with fat-free milk. I'm guessing that's probably around 14 oz of fat-free milk. Tastes great!

Unholy
07-08-2005, 10:05 AM
I have to agree, I think it tastes alot better with half a banana in it :D

fixationdarknes
07-08-2005, 02:47 PM
Adam, Built told me before that she goes to a wine store to get her dextrose but I really don't know what a wine store is haha. And I wouldn't know where it is. And never heard of BulkBarn.

Adam
07-08-2005, 03:02 PM
Ask your parents. You will probly need them to go in the store to buy dextrose for ya. i don't think minors are allowed in, im not sure though.

RatZer0
07-08-2005, 06:06 PM
I hope your parents realize how fortunate that their 15 year old son wants to spend
money on fitness supplements, rather than the crap that so many kids get into.
If my 12 year old goes in your direction in a few years, I will be a happy man, and will
gladly spend the $. good luck.

aidano
07-08-2005, 07:04 PM
I suggest hunting. You can build your own bow and arrow setup for next to nothing, and the hunt itself is a good cardio workout in itself before dinner time.

fixationdarknes
07-08-2005, 09:04 PM
Hunting? For what?