PDA

View Full Version : How much a week do you spend on food?



smitch250
02-19-2007, 03:03 PM
I was just wondering how much a week everyone here spent on food. I'm currently on a bulk and I'm spending 60-80 dollars a week. Any more and id be broke...

Ritzol
02-19-2007, 03:07 PM
My bf and I spend about $100 each week, give or take a lil.

getfit
02-19-2007, 03:08 PM
over 100 a week

ShockBoxer
02-19-2007, 03:12 PM
About 60 a week, not including buying dinner for two on date night.

KarlEdmunds
02-19-2007, 03:15 PM
30 per week give or take

factor in whey protein and it jumps to maybe 34 per week. My diet is usually quite decent too and I'm currently bulking.

8.8
02-19-2007, 03:31 PM
60-80 dollars a week not counting chicken which my dad orders from sysco ( he owns a resturant and that one of his suppliers)

Devin
02-19-2007, 04:14 PM
No more then 100 a week, but normally its around 75-100 or so.

RedSpikeyThing
02-19-2007, 09:09 PM
about $50,-60, plus some takeout

smitch250
02-19-2007, 09:14 PM
now i dont feel so bad for spending all my money at the grocery store:alcoholic

IHaveToCrushYou
02-19-2007, 09:17 PM
Im still livin at home but I pay for my groceries and stuff. About 100 a week (sometimes I can stretch that to 2 weeks) but I thought I was crazy for spending this kind of money on food. Then again if I ate what they do it'd be pizza pops and mcdonalds on a daily basis.

1mmort4l
02-19-2007, 09:30 PM
Holy ****!!!
For my girlfreind and i and my dog, i spend about $250 AU at the grocery store, and about another $10 per day for lunch and morning tea...
Basically close to $300 AU per week!! This is not including suppliments!
I thought it was alot, but after looking at what you guys spend, i need to re assess things.,...

VikingWarlord
02-20-2007, 04:13 AM
On the PSMF, like $30 a week. On maintenance or less extreme dieting it's in the $50-75. I can only friggin' imagine what a bulk would cost.

basix
02-20-2007, 04:52 AM
$100 - $150 AU roughly, including occasional take out.

Mr_Perfect
03-03-2007, 08:00 AM
I spend only 10 a week.

1 for 15 boxes of eggs, 2.50 for wild oats. 1 for 2 litres of milk. 2.50 for a pack of chicken legs and about 2 for 3 packets of 1kg rice. I don't inclead the shakes because I already have a perfect 4 month supply for now.

Why is mine so cheap? Because i'm perfect :thumbup:

Rock Steady
03-03-2007, 08:42 PM
I spend only 10 a week.

1 for 15 boxes of eggs, 2.50 for wild oats. 1 for 2 litres of milk. 2.50 for a pack of chicken legs and about 2 for 3 packets of 1kg rice. I don't inclead the shakes because I already have a perfect 4 month supply for now.

Why is mine so cheap? Because i'm perfect :thumbup:

A perfect bitch. Those who continually complement themselves will never earn the respect of anyone.

I spend about $100/week

sCaRz*Of*PaiN
03-03-2007, 11:06 PM
I spend only 10 a week.

1 for 15 boxes of eggs, 2.50 for wild oats. 1 for 2 litres of milk. 2.50 for a pack of chicken legs and about 2 for 3 packets of 1kg rice. I don't inclead the shakes because I already have a perfect 4 month supply for now.

Why is mine so cheap? Because i'm perfect :thumbup:Are you on medication, by chance? A "perfect" medication, I dare say?