Results 1 to 9 of 9

Thread: Approximately how much do you spend per day on food?

Hybrid View

  1. #1
    WBB Member
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    1,065

    Approximately how much do you spend per day on food?

    I'm just curious to see how much people here spend on food per day. I tried to put some numbers to my own food intake, and was surprised to find it was nearly $9/day - and that assumes I only ate food that was prepared by me, as opposed to eating at a restaurant (although I don't do that too often).

    So as a quick survey, I'm just wondering:

    1. About how much you spend per day on food, and supplements that count as food (i.e. whey protein, gainers, MRPs - basically anything that has a caloric value)

    2. About how many calories you eat per day (just ballpark it if you don't use fitday or anything like that, surely you can guesstimate to within 1000)

    3. What types of things you typically eat - it doesn't have to be too specific - i.e., milk, oats, McD's cheeseburgers, 5 scoops Nitrean, etc.

  2. #2
    Wannabebig Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by SpecialK View Post
    I'm just curious to see how much people here spend on food per day. I tried to put some numbers to my own food intake, and was surprised to find it was nearly $9/day - and that assumes I only ate food that was prepared by me, as opposed to eating at a restaurant (although I don't do that too often).

    So as a quick survey, I'm just wondering:

    1. About how much you spend per day on food, and supplements that count as food (i.e. whey protein, gainers, MRPs - basically anything that has a caloric value)

    2. About how many calories you eat per day (just ballpark it if you don't use fitday or anything like that, surely you can guesstimate to within 1000)

    3. What types of things you typically eat - it doesn't have to be too specific - i.e., milk, oats, McD's cheeseburgers, 5 scoops Nitrean, etc.

    Hmmm... I never thought about it per day. I usually spend about $500 a month on food (sometime a little more), so I guess that comes to a little over $16 per day.
    Last edited by TonyCap; 09-22-2007 at 12:53 AM.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    91
    for me its under $5

    carbs from oats and pasta
    protein from tins of tuna, eggs, turkey mince and a little bit of whey from PWO
    fats from walnut oil and fish oil caps, and EV Olive oil
    whey from a bulk supplier as well (plain old unflavored for me)

  4. #4
    5-0-9 Barbell WORLD's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Pickering, Ontario.
    Posts
    713
    I buy one meal a day at least; So, $7 on average. Protein shakes I won't even try to count. Its too difficult to count everything that counts as a calorie, IMO.
    "Nothing in the world can take the place of persistence. Talent will not; nothing is more common than unsuccessful men with talent. Genius will not; unrewarded genius is almost a proverb. Education alone will not; the world is full of educated derelicts. Persistence and determination alone are omnipotent. The slogan "press on" has solved and always will solve the problems of the human race." - John Calvin Coolidge

    9 months-20lb gains! (2005 Newbie gains)-A bit of motivation for beginners

    August 2008 Progress Pics

  5. #5
    Hulk Smash! LouPac's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1,510
    Quote Originally Posted by SpecialK View Post
    I'm just curious to see how much people here spend on food per day. I tried to put some numbers to my own food intake, and was surprised to find it was nearly $9/day - and that assumes I only ate food that was prepared by me, as opposed to eating at a restaurant (although I don't do that too often).

    So as a quick survey, I'm just wondering:

    1. About how much you spend per day on food, and supplements that count as food (i.e. whey protein, gainers, MRPs - basically anything that has a caloric value)

    2. About how many calories you eat per day (just ballpark it if you don't use fitday or anything like that, surely you can guesstimate to within 1000)

    3. What types of things you typically eat - it doesn't have to be too specific - i.e., milk, oats, McD's cheeseburgers, 5 scoops Nitrean, etc.
    1. I would say about $7-9 a day when cutting, $10 - $15 a day when eating above maintenance.

    2. 1500-3000, it varies.

    3. In a day, 4-6 scoops of Nitrean, about 2 cups of skim milk, 4 eggs, 2oz of cheese, coffee, chicken, beef, pork or fish with veggies, 2-4 tbs of peanut butter.

  6. #6
    Senior Member getfit's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    montreal quebec
    Posts
    17,445
    alot.We eat all the time and sometimes shop twice a day.Plus we like to go out and eat.
    You will soon see Getfit in OngII Flying Knee Thingys of Doom see if the feisty greek can survive the kicks of Steel Leg From Shaolin Soccer,Dim Mak(def touch) from ChungLee,and Flying Crane by Daniel-san-El Pietro

    Spray it with windex greek!-the famous El Pietro

    You be quiet or i'll clean and press your narrow francophone self-Callahan

    Lift for gains,not glory.Control your ego and the weight

    What a strong girl! This leads me to believe you can severly injure most of the male population-Nick Hatfield

    You're blazing white hot,anyone ever tell you that? Sometimes i think you have fingers faster then Superman when it comes to posts on WBB forums.
    Hot in terms of both speed and... well new hotness- Stash

    gain 50lbs-Anthony

  7. #7
    Chubbilicious. VikingWarlord's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Inderminapolis.
    Posts
    3,759
    Maybe $8-10 a day. I usually spend about $60-70 a week on groceries, sometimes more if I get a great deal on something or decide to buy really good stuff.
    If one person can do something, anyone can learn to do it.
    Do what you've always done and get what you've always gotten.
    There is no failure, only feedback.

    "Journey of 1000 miles starts with a single step".--Lao Tzu

    Pro-Choice...ON EVERYTHING.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Toronto, Ontario
    Posts
    4,548
    1) I spend $60 / week plus a couple of meals out, so somewhere in the $9-$11 range.

    2) ~2500 lately, 3000+ when bulking

    3) Anything and everything. Pasta, potatoes, beef, chicken, pork, rice, brocolli, salads, whole wheat breads, etc.....and the occasional McD's Double cheeseburger

  9. #9
    Superman sharkall2003's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Green Bay, Wisconsin, United States.
    Posts
    4,158
    4 bucks or so.
    5'11.75
    249lbs cutting to 220lbs
    Bench: 250
    Deadlift: 435
    Squat: 350
    OHP: 190

Similar Threads

  1. Doggcrapp training
    By BigMatt in forum Bodybuilding & Weight Training
    Replies: 117
    Last Post: 04-01-2010, 08:12 PM
  2. Amount of protein
    By syntekz in forum Diet and Nutrition
    Replies: 20
    Last Post: 02-03-2010, 03:51 PM
  3. November 8, 2004 - Present
    By FenianIrish in forum Member Online Journals
    Replies: 1
    Last Post: 02-14-2005, 05:05 PM
  4. Switch to a 3 day split/w extra day???
    By MBAlifter in forum Bodybuilding & Weight Training
    Replies: 4
    Last Post: 11-27-2002, 08:59 AM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •