Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 30 of 30

Thread: Poor Man's Clean Bulk Food

  1. #26
    JERSEY IRON Brian C's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Philly
    Posts
    5,393
    speaking of Sam's, you can get 5lbs of EAS protein for 27 bucks.
    JERSEY IRON POWERLIFTING
    198/220 Pro
    Currenty ranked #1 198 Multiply
    Best meet lifts @220 840/650/575
    Best meet lifts @198 875/585/630
    Best Raw Lifts @198 650/425/575
    Journal:http://www.wannabebig.com/forums/sho...d.php?t=122706

    Eater of: 61 Buffalo wings in 8 minutes
    20 hotdogs+buns in 30 minutes

  2. #27
    Senior Member Raleighwood's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Raleighwood, NC
    Posts
    759
    trueprotein.com has a deal for 25lbs of whey protein concentrate for $99.99
    My 10 week cut results

    "Sweat in training so you don't bleed in battle."

  3. #28
    Professional hobbit Focused70's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Hobbiton, The Shire
    Posts
    7,811
    Quote Originally Posted by Unholy View Post
    As far as cheap protein sources go I have found that powder tends to be the cheapest for me.

    I like to cook with whey and it cuts down my meal costs by a TON.

    5lb tubs of PB from Wegmans are awesome for around 5-6 bucks.

    Sludge is cheap PB+Whey+warm water to get a thick pudding like consistancy.

    As far as carb sources go, pasta is redic cheap. 8 servings for 1$. Cereal is pretty inexpensive, as is rice. I always buy house brand or stuff thats on sale.

    Whey + Milk shake poured over cereal is a fave for pre/pwo.

    Eggs are $1 for a dozen and you can add in whey to make protein pancakes, top with bananas and PB for a win combo.

    As far as fruit, bananas tend to be the cheapest around here.

    Meats are the most expensive so lately I haven't been buying them.

    Believe me when I tell you that I know about eating on a budget. I can eat for a week for 20-25 bucks no problem.

    You live in Queens where it's cheaper.

    I don't have that luxury. I think I do very well for myself but it's not $25 a week. (god I wish!)
    me: so this is the "pump" you speak of
    me: I could never figure out what people were talking about
    Relentless: like an all over body hardon, yeah


    Food log

    The Focused Chronicles

  4. #29
    Wannabebig Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    5
    Food can't be a placebo.

  5. #30
    Wannabebig New Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    3
    Milk
    cheese
    Meet
    Rice
    Bread
    Egg
    Butter
    Genius is an immense capacity for taking trouble.

Similar Threads

  1. Quality fast food
    By Franco/TGM in forum Diet and Nutrition
    Replies: 45
    Last Post: 04-18-2009, 08:15 PM
  2. Wal*Mart and Organic Food
    By Focused70 in forum General Chat
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2006, 06:02 PM
  3. Good post workout shake on a clean bulk ?
    By Davy in forum Diet and Nutrition
    Replies: 1
    Last Post: 07-16-2004, 03:56 PM
  4. To Bulk up: bad food or no food
    By ike1 in forum Diet and Nutrition
    Replies: 3
    Last Post: 02-17-2004, 02:01 PM
  5. What would you define as 'clean food'?
    By Qea in forum Diet and Nutrition
    Replies: 13
    Last Post: 03-26-2002, 12:49 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •