The Five Biggest Contradictions in Fitness
Latest Article

The Five Biggest Contradictions in Fitness

Itís no secret that when people contradict themselves, it has the effect of making the flaws in their actions or statements seem glaringly obvious. But what about when WE ourselves get caught contradicting ourselves by someone else?

By: Nick Tumminello Added: January 6th, 2014
More Recent Articles
Contrast Training for Size
By: Lee Boyce
An Interview with Marianne Kane of Girls Gone Strong
By: Jordan Syatt
What Supplements Should I be Taking? By: Jay Wainwright
Bench Like a Girl By: Julia Ladewski
Some Thoughts on Building a Big Pull By: Christopher Mason

Facebook Join Facebook Group       Twitter Follow on Twitter       rss Subscribe via RSS
Results 1 to 24 of 24

Hybrid View

  1. #1
    Addicted 2 Lifting Andre518's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    East Greenbush NY
    Posts
    390

    How much do you spend?

    I was wondering how much you guys spend on average a week for food. I myself spend about $120-$140 week.
    BW SQ BP DL Total
    283 455 365 475 1295
    272 425 345 495 1265
    229 408 275 551 1235 <---1st Meet
    Raod to 1607 Elite Total Log- http://www.wannabebig.com/forums/sho...d.php?t=131363
    http://www.facebook.com/#/AndredeJesus?ref=profile

  2.    Support Wannabebig and use AtLarge Nutrition Supplements!


  3. #2
    Super Moderator vdizenzo's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    CT
    Posts
    5,359
    The bill for me and Jessica is close to $300. I'd rather pay for good food than medical bills. We eat lots of organic meats. Lots of fruits and veggies. Good food is expensive. A cart full of garbage is cheap.


    Supplements I currently take: Nitrean , BCAA , Creatine 500 , Multi-Plus , Fish Oil

    My Training Log , My Youtube Videos

    "The weak will never understand" - Vincent Dizenzo

  4. #3
    Do Epic ***** Beaker's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Philly/NJ
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by vdizenzo View Post
    The bill for me and Jessica is close to $300. I'd rather pay for good food than medical bills. We eat lots of organic meats. Lots of fruits and veggies. Good food is expensive. A cart full of garbage is cheap.
    300 a week? holy crap. you should just buy the cows whole and invest in a good butchers knife

    My food is about 100 a week or so.
    Andrew
    Height 6'8 Weight 310 and a little chubby. goal... leaner 310ish
    5-3-1 program started September 2009
    Bests as of 2/20/10 (workout bests)
    Squat - 445 (375x12)
    Bench -320 315x2(3/29/2010 post workout)
    Dead - 445 (495 hitched) (435x8 4/3/10)

  5. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    3,855
    I'm pretty close to $300 a week for just me. That includes protein powder. I almost never
    Eat at home and don't eat fast food very often. I do buy some good stuff from the grocery store I
    Keep at work. It's expensive. Orgainic milk runs me 6 plus. Add in supplements like vitamins,
    Fish oil, Results, and it's more.

    Cigars aren't far behind. They are organic too.

  6. #5
    Breaker of Skulls Guido's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    40N 88W
    Posts
    11,345
    Agree. He eats more than me, though. I'd say I spend roughly $150-200 per week on food. Maybe a little more if we eat out more often.
    5'9" 195 lbs
    DL 600x1
    SQ 490x1 (raw)
    BP 430x1 (shirted), 320x1 (raw)
    SN 209x1 C+J 250x1


    My Training Journal
    www.illinipowerlifting.org

    "Most people don't want to learn new things. They only want to hear about things that validate crap they're already doing." - Mike Boyle

  7. #6
    Addicted 2 Lifting Andre518's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    East Greenbush NY
    Posts
    390
    300 I envy you I wish I had the cash to spend that much!!! I eat all healthy food as well just not organic foods. I eat about 90% of the food for the week my g/f and daughter eat very little food, but I always wish there was more food in the house. My g/f always stocks up on non-parishables when there on sale like pasta, oatmeal, powerade, pasta sauce, ect. I want to get a second freezer to buy a bunch of meat whole sale to help save on some cash I hope to have one soon.
    BW SQ BP DL Total
    283 455 365 475 1295
    272 425 345 495 1265
    229 408 275 551 1235 <---1st Meet
    Raod to 1607 Elite Total Log- http://www.wannabebig.com/forums/sho...d.php?t=131363
    http://www.facebook.com/#/AndredeJesus?ref=profile

  8. #7
    A gallon a day, everyday! ThomasG's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,715
    About 100. I stuff my face all day long too(bulking.) Good thing milk is only 1.50 a gallon here.
    My Journal
    Quote Originally Posted by Athos View Post
    you're an intelligent guy... but you're also half #$%&ing crazy... and that my friend is the formula for a great powerlifter.
    23 Years old
    5'10 198'er
    Squat-565(wraps) 560(Raw)
    Bench:365(raw)
    Deadlift:555(raw)
    Front Squat-465x1 (wraps) 405x2 (raw)
    AtLarge Nutrition Optimize your body and Support WBB

  9. #8
    Super Moderator vdizenzo's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    CT
    Posts
    5,359
    We are drinking organic milk now also. My wife and I have not been on vacation in 5 years. We are homebodies. We'd rather eat well and feel good in our home, than eat crappy and look and feel crappy on some beach.


    Supplements I currently take: Nitrean , BCAA , Creatine 500 , Multi-Plus , Fish Oil

    My Training Log , My Youtube Videos

    "The weak will never understand" - Vincent Dizenzo

  10. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    1,987
    Me and my wife go about 150 per week. She cooks alot of home made meals that are cheap but go very far left over wise and are also very healthy.
    Best Lifts unequipped
    765
    505
    755
    Best lifts Equipped
    1050
    840
    715

    Thankfully Representing AtLarge Nutrition and EliteFTS

  11. #10
    Senior Member IronDiggy's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Alberta, Canada
    Posts
    603
    I think I spend around $200/week on food.
    I try to eat as best I can and like stated above. Organic is damn expensive. Esp when you have to find the meats.
    Best unequipped meet lifts - 120kg Open class
    Sq: 629lbs
    Bp: 330lbs
    Dl: 585lbs
    Training since Dec 2008.

  12. #11
    Team Chesticles! Unholy's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    NY
    Posts
    3,880
    My gf and I spend around 100/week.

    This is on Long Island, where cost of living is high. I can't even imagine how you guys spend 300 a week?

    My usual shopping is like

    5 dozen eggs, 2 gallons of FF milk, 2 loaves of bread, chicken, tuna, lean ground beef, lean dairy, veggies, fruits, pasta, cereal, nuts, oats, rice, PB. Usually 50-100 depending on how much fruits and vegetables I get.
    5'11" 185lbs 9% BF
    S/D/B PR's 445x1, 495x5, 335x1......Looking to get stronger and do a PL Meet this summer!
    Chronological Picture Thread 2005-Current
    Pro Status or Bust..2011

    At Large Nutrition, Optimize YOUR body!

  13. #12
    Westside Bencher Travis Bell's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Westside Barbell, OH
    Posts
    8,932
    My wife and I are around the $150 mark for the week. We cut a lot of cost for lunches and breakfast. She makes her lunch at home (she's a teacher) and I usually stick to either tuna or chicken breast for lunch. I often buy the cheap chicken breast and Monday I cook a week's worth of chicken and stick it in the fridge. Dinner she's usually cooking at home after school. Man can she cook too.


    AtLarge Nutrition Supplements Get the best supplements and help support Wannabebig!

    Superior Athletics - Northeast Ohio's Center for Athlete Training
    *Westside Barbell Certified Gym

  14. #13
    Garage Lifter
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Webster Groves, MO
    Posts
    6,001
    We do about $150 a week for my wife, me and our (almost) 3 year old. Biggest thing that saves money is making huges meals so that I have leftovers. I spend less than $10 a week eating out b/c of this.
    "Its not the will to win that matters, everyone has that. Its the will to prepare to win that matters." Bear Bryant
    My blog: http://mattsdailyjournal.wordpress.com/
    My Journal: http://www.wannabebig.com/forums/sho...88#post2271988

  15. #14
    Pro Strongman | Moderator Tom Mutaffis's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Charlotte, NC
    Posts
    76
    For food only my Girlfriend and I probably spend about $80-110/wk depending on meals. If you add in supplements that would be an additional $35-40/wk. Weekly total for everything (two people) would be $125-150.
    ASC 105 Kg Pro Strongman | My Website | Facebook Fan Page

    Weight: 235 lbs | Front Squat: 510 lbs | Overhead: 375 lbs | Deadlift: 700 lbs

    Supplements: www.AtLargeNutrition.com

  16. #15
    Senior Member Magilla's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    65
    About $250 per week for my family (wife and two kids). Although the way my son is growing I may have to double that number!
    Stats: (11/1/2009)
    Ht: 6'1"
    Weight 250#

  17. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    703
    Quote Originally Posted by Magilla View Post
    About $250 per week for my family (wife and two kids). Although the way my son is growing I may have to double that number!
    Magilla,

    I hear ya bro... I have a wife(4) chaps and I est. we spend at least $300-350 most weeks.

    We try to eat heathly for the most part aside from the snacks for the kids(pop-tarts, cereal, etc.) Supplements... What's that???

  18. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    455
    Wow this thread makes me feel poor. Cost of living here is cheap though. me and wife spend just over 50 bucks on food, but I haven't been eating the best lately, and boss buys me lunch many days, and we don't often go out to eat. I used to spend more just on my self for groceries.

  19. #18
    Senior Member McLaughlin's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Superior, WI
    Posts
    738
    My wife and I have a budget of 150 per MONTH. We're low on cash right now since with the cancer she hasn't been able to find a job.

    We're hoping that she can get a job soon (maybe by March) and then we can maybe buy a little more.

    Trying not to die young.

  20. #19
    Moderator joey54's Avatar
    Join Date
    Jan 2001
    Location
    Palmyra, PA
    Posts
    5,712
    Between $120-$180 at the grocery store per week. That is for my girlfriend and I.
    Last edited by joey54; 02-08-2010 at 06:12 PM.

  21. #20
    Banned
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Fort Collins CO
    Posts
    1,832
    I only spend about 100 a week, but I buy my meat in bulk from my department on campus. Its so cheap. I go through pounds and pounds of cheap steak every week.

    I also don't buy organic. I've never seen any scientific research to back up the hype that its healthier, so I'd rather spend my money on conventionally grown and save a few bucks. Just my 2 cents.

  22. #21
    Senior Member SELK's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1,946
    Quote Originally Posted by Cmanuel View Post
    I only spend about 100 a week, but I buy my meat in bulk from my department on campus. Its so cheap. I go through pounds and pounds of cheap steak every week.

    I also don't buy organic. I've never seen any scientific research to back up the hype that its healthier, so I'd rather spend my money on conventionally grown and save a few bucks. Just my 2 cents.
    Organic can mean about 10 different things depending on the company, too.

    My girlfriend spends around 600/month on food for the both of us. Food is a little more money in Canada I found, but it may not be a big difference these days.
    960/530/749 @ 242
    903/524/738 @ 220

  23. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Morrisville,PA
    Posts
    3,072
    I spend about 100/week, including supps. Can some of you detail what you are eating on an a daily basis? Im curious to see how many calories you are taking in and from what foods.

  24. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Alabama
    Posts
    737
    We spend about 250/ week on food, another 50/week on supplements

    I don't eat anything like what I used too. I think I'm getting old or something.
    Last edited by JK1; 02-10-2010 at 11:55 PM.
    Finally ELITE @ SHW..

    Single ply: 931 squat, 760 bench, 530 deadlift and 2180 total
    Multi ply: 960 squat, 770 bench, 550 deadlift and 2250 total.

    The next stop: PRO total.

    HOO's Gym: building the strongest gym in the South, one plate at a time.

  25. #24
    Meow CleverName's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Washington
    Posts
    407
    Maybe $40-$50 per week, depending on whether I splurge on a couple candy bars... but then again I'm single, live alone, and am 146lbs, and have no interest in getting bigger... Eggy weggs are cheap, too, so that helps.

Similar Threads

  1. Approximately how much do you spend per day on food?
    By SpecialK in forum Diet and Nutrition
    Replies: 8
    Last Post: 09-22-2007, 08:09 AM
  2. FREE AtLarge Nutrition t-shirt when you spend over $95.00!
    By Joe Black in forum AtLarge Nutrition Supplements
    Replies: 8
    Last Post: 01-13-2007, 08:56 AM
  3. How much do you guys spend on food per day while bulking?
    By poohat in forum Diet and Nutrition
    Replies: 9
    Last Post: 03-28-2004, 03:36 PM
  4. How Much Do You Spend?
    By -TIM- in forum General Chat
    Replies: 29
    Last Post: 12-22-2003, 07:04 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •