Results 1 to 7 of 7

Thread: subtitute for protein supplements???

  1. #1
    Wannabebig Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    20

    subtitute for protein supplements???

    as of now I can't afford protein supplements bacause of their price....
    can I subtitute milk for it??...
    4-5 glasses of milk does also have many proteins aside from the foods I eat with proteins..


    tnx for the advices....
    is optimen an efficient vitamin/supplement??

  2. #2
    OVERCOME krazylarry's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bx, NY
    Posts
    401
    Protein powder is still the cheapest way to get protein gram per gram...
    FOREVER
    STRONGER
    THAN
    ALL

  3. #3
    Conqueror of Iron jed2009's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Iowa
    Posts
    284
    They sell massive tubs of cheap whey, if you can choke it down. That's the best way to go. Milk is expensive when you drink a gallon every 2-3 days. But to answer your question, I guess you could sub milk for whey if you really wanted.
    23 - 5'11'' - 200 lb
    PR's - Squat 355 | Bench 290 | Deadlift 400.4 | Total 1045 | BW 213
    Philippians 4:13 - "I can do anything through Christ who strengthens me."
    "I'm really impressed with your dedication. I will call it your jedication." - killxswitch
    Journal...

  4. #4
    phil 4:13 Bako Lifter's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bakersfield, CA
    Posts
    2,835
    Could've sworn I showed you how to use Google in your other thread. They say there is no such thing as stupid questions, but when you look at all the threads you're making......

  5. #5
    El Jefe DoUgL@S's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    1,277
    yes. /thread
    Move heavy weight, eat, sleep, repeat.
    Geniuses make complicated scenarios simple, morons take simple concepts and complicate them.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    125
    Trust me, i'm broke beyond broke and I get whey because its cheaper than food. Except when my girl's store just had half gallons of milk for 88 cents a piece! Score!

  7. #7
    Wannabebig New Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    757
    Posts
    1
    That much milk has got to be more expensive than some of the cheaper tubs of protein/water.

Similar Threads

  1. Books on Macronutrient Breakdowns
    By Yaz in forum Diet and Nutrition
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2001, 03:37 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •